Chronický zánět achillovy šlachy

Mnozí z vás jistě ví, že jsem poslední 3 měsíce zápasil s bolestí achillovy šlachy. Po vítězství na Mistrovství světa ve Spartan Trifecta (listopad 2022) a po navazujícím závodě na Tenerife, jsem se na nohu nemohl ani postavit. Bál jsem se nejhoršího (natržení nebo přetržení), naštěstí se ale ukázalo, že je to „jen chronický zánět“. Mnoho lidí mi říkalo, že jakmile se objeví chronický zánět v achillovce, tak je to prý konečná. Já jsem tomu ale nechtěl věřit a začal hledat různé způsoby, jak zranění vyléčit. Po 3 měsících konečně vidím zlepšení a mohu pomalu začít běhat. I když to stále ještě není úplně ono, tak jsem již nyní konečně schopen uběhnout alespoň 15km v kuse bez přestávky. A to před měsícem a půl nebylo možné uběhnout ani 500 m, protože mě bolest zkrátka nepustila.

V tomto článku se dozvíte vše, co jsem se naučil a čím jsem si prošel během zranění. Dozvíte se, co zranění zapříčinilo, jak jsem postupoval v léčbě a co jsem musel všechno udělat pro to, abych se chronického zánětu zbavil.

Kdy mě poprvé začala achilovka bolet?

Achilovka mě začala poprvé bolet právě na zmiňovaném Mistrovství světa ve Spartan Trifecta (začátek listopadu 2022). Jelikož mě vždy bolela jen lehce u rozklusu a vždy se mi po 5-10 minutách podařilo bolest „rozběhat“, nedával jsem tomu velkou váhu a soustředil se na závody. Závody proběhly v pořádku, za celou dobu jsem během závodu necítil žádnou bolest. Určitě to může být tím adrenalinem během závodu a návalem neskutečné energie, kterou jsem jako vítěz Mistrovství světa pociťoval. Druhý den po závodech jsem ale věděl, že něco není rozhodně v pořádku. Bolest achilovky jsem cítil dokonce i při chůzi, což se mi vůbec nelíbilo. Dal jsem si tedy 3 dny volna a během těchto 3 dní se achilovka dala dokupy a už téměř nebolela. Jelikož mě za 10 dní čekal další důležitý závod (finále španělské série na Tenerife), nemohl jsem zahálet a musel začít opět trénovat. První dva dny jsem měl stejné pocity jako na MS, bolest byla jen ze začátku a po chvíli se mi bolest podařilo přeběhnout. Nicméně 3. den se bolest již přeběhnout nepodařila a důležitý trénink jsem musel ukončit na 15. minutě a dojít pěšky domů. Bál jsem se, co s tím je, ale chuť závodit byla velká. K tomu jsem měl navíc koupené letenky a vše zařízené, takže o to bylo těžší říct ne. Proto jsem se rozhodl celý týden odtrénovat na kole a závod odběhnout i přes bolest. Prvních 5 km v závodě jsem si myslel, že to bude datelné, ale poslední 3km z 21km dlouhého závodu jsem se již pěkně trápil. Chvíli po závodě následovala nesmírná bolest, která trvala 3 dny. Za celé tři dny jsem se na nohu nemohl ani postavit a bál jsem se toho nejhoršího (přetržení nebo nátržení). 4. den se bolest zmírnila a postupně zlepšovala. Poté následovala po sezónní pauza, takže jsem měsíc vůbec neběhal. Nicméně ani po 1. měsíci bez běhání se nic nezlepšilo a já nemohl uběhnout ani 500 m v kuse. Musel jsem s tím začít něco co nejrychleji dělat, protože jsem musel začít trénovat na další sezónu.

Za kým jsem šel a co jsem dělal pro zlepšení?

Jako první jsem zašel za svým fyzioterapeutem (Jančí Písarčíkem), se kterým jsem vše důkladně zkonzultoval a dostal od něj cenné rady a rehabilitační cviky, které nyní cvičím každý den. Doporučil mi také flossing lýtka kvůli uvolnění svalů. (Odkaz na cviky) Domluvili jsme se, že by bylo nejlepší dojít na magnetickou rezonanci nebo sonografii. Jelikož sehnat magnetickou rezonanci je velmi obtížné, rozhodl jsem se nejdříve zajít na sonografii, kde vás většinou do týdne objednají a vyšetří. Zašel jsem do Body solution clinic v Praze, kde si mě na starosti vzdala paní doktorka Velebová. Po úvodní sonografii mi řekla, že je tam velký chronický zánět a že se s tím musí začít něco dělat. Doporučila mi speciální kolagenovou injekci s bylinkami, která je speciálně určena pro vrcholové sportovce (bez dopingu a žádných jiných sra*ek). Cena ultrazvuku 500 Kč, cena Injekce 850Kč. POZOR! Pokud do vás některý doktor bude cpát injekci s kortikoidy, tak to odmítněte a pobavte se s jiným odborníkem, zda-li je tato forma injekce vůbec potřebná. Po kortikoidové injekci nemůžete až 3 týdny nic dělat a navíc vám v budoucnosti hrozí extrémní riziko prasknutí achilovky. Kolagenová injekce s bylinkami je narozdíl od té s kortikoidy bezpečná a můžete sportovat hned druhý den. Paní doktorku Velebovou jsem navštívil ještě 2x po 14 dnech na kontrolu, kde mi pokaždé píchla kolagenovou injekci s bylinkami. Během tohoto období jsem pravidelně cvičil výše uvedené předepsané cviky od Jančího Písarčíka a pravidelně flossoval. K tomu jsem ve sprše střídal 30 vteřin studenou vodu a 30 vteřin teplou vodu, abych achilovku prokrvil a urychlil regeneraci. Od Tomáše Soukupa jsem dostal doporučení co suplementovat a jak o achilovku pečovat. Hlavní doporučení byly prieznicové zábaly, zvýšit příjem Vitamínu C, užívat aescin 2-2-2 a snažit se zhubnout (i když jsem za poslední měsíce nabral jenom kila svalů a tuky šly dolů).

Co zánět achilovky zapříčinilo?

Během léčby jsem navštívil podiatrii Dany Chvojkové, která mi přišla na příčinu, která mi nejspíš zánět achilovky způsobila. Měsíc před MS jsem změnil značku a typ běžecké obuvi na silnici. Nikdy bych neřekl, že změna silniční obuvi může zapříčinit až takovou zkázu. Proč se mi zánět objevil jen na právé noze? Protože jsem si 3 měsíce před MS vyvrtnul pravý kotník, který byl následně více oslabený než ten levý. Z toho důvodu se zánět objevil dříve na pavé noze než na levé (levá byla díky vyvrtnutí pravého kotníku ušetřena). Jaký rozdíl byl u nové obuvi a na co si dávat pozor? Hlavní rozdíl, kterému jsem při změně silniční běžecké obuvi nedával velkou váhu, byl její drop. Celé roky jsem běhal ve značce Saucony s dropem…. A nyní jsem změnil značku na NewBalance s dropem…. . Rozhodně neříkám a nekritizuji NewBalance. New Balance je perfektní značka vysoké kvality. Pouze na mojí nohu tento specifický model (model) nesedí, jelikož je moje noha zvyklá na jiný drop. Takže pokud jste zvyklí na boty s nižším dropem, které vám perfektně sedí a nemáte žádné problémy, tak hlavně nic neměňte! Změna může bolet a to doslova!

Jak předcházet zranění achilovky?

Najít na netu

Jak jsem začínal běhat?

Začínal jsem běhat pomocí běžeckého plánu Jak začít běhat pro úplné začátečníky. Neberte to jako reklamu, ale opravdu jsem začínal podle tohoto plánu. Kdybych se po 3 měsících neběhání pustil do plné běžecké přípravy, s jistotou by následovalo opětovné zranění nebo zcela jiné zranění. Po větší pauze se vždy musí začínat zlehka. V tomto případě může být tento tréninkový plán vhodný i pro pokročilé a vrcholové sportovce.

Nebyly to lehké měsíce a jako elitní sportovec jsem se musel stále udržovat v kondici. Trávil jsem 4 hodiny denně na rotopedu nebo v posilovně, abych svoji výkonnost neztratil. Byla to nekonečná příprava, ale věřil jsem, že se achilovka brzy vyléčí. Nakonec to trvalo déle než jsem si myslel a stále to není ono. Každopádně se to mnohonásobně zlepšilo a ja věřím, že se to brzy zlepší na 100%. Ale znáte to… Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá výmluvy.

A co vy? Máte s bolestí achilovky nějakou zkušenost? Podělte se o vaše zkušenosti v komentáři. Budu rád za každou zpětnou vazbu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
Scroll to Top